Eğitim İş Samsun Şubesi
 
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN.

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN.

19 Mayıs 2020 01:30 | 1579 kez okundu

EĞİTİM İŞ SAMSUN ŞUBESİ 

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

      Atatürk'ün 101 yıl önce 19 mayıs'ta yaktığı bağımsızlık meşalesiyle balkonlarımızı aydınlatalım! 

       Bugün, ulus olarak en kıvançlı günlerimizden birinin yıldönümünü yaşıyoruz.

       Bugün, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin yakıldığı gündür. 

       Bugün işgal edilen ve yıkılan bir imparatorluktan dünyaya parmak ısırtacak bir  Kurtuluş Savaşı mücadelesiyle bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden ilk  adımın atıldığı günün 101. yıl dönümüdür. pastedGraphic.png

      19 Mayıs 1919, tarihimizin akışına yön veren en önemli dönmeçlerden biridir..” Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır”. düşünçesiyle Samsun'a çıkan; Mustafa Kemal Atatürk  bağımsızlık hareketinin sembolü olmuştur.19 Mayıs 1919’da emperyalistlere karşı başlatılan bağımsızlık mücadelemiz,aynı zamanda emperyalizmin sömürüsü ve saldırısı altında ezilen tüm mazlum uluslara da örnek olmuştur. 

      Atatürk, ülkenin ve ulusun içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş; yenilmiş, çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan çağdaş bir devlet yaratmış, modern Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.

     Ancak bugün,güvenilir toplumsal araştırmalar göstermektedir ki; gençlerin büyük bir çoğunluğu, baskıcı politikalar ve hükümetin ülkeyi geriye götüren hamleleri nedeniyle hayallerinin peşinden koşmak için yurtdışına gitmeye çalışmaktadır. Yine araştırmalara göre 5 gencimizden birisi işsizdir. Gençlerimizin birçoğu, eğitim sisteminin içine düşürüldüğü niteliksizlik nedeniyle okumanın bir fayda getirmeyeceğini düşünmektedir. Gençlerimizi spora, okula, kitaba yöneltecek sorgulayan ve ışıldayan bireyler olmaya itecek hiçbir devlet politikası bulunmamaktadır.pastedGraphic_1.png

     Atatürk'ün "Türk gençliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır" diyecek kadar önem verdiği spor da, ne yazık ki ülkemizde içler acısı hale gelmiştir. Bugün gençlerimizin spora yöneltilemediği,bir eğitim sistemi ile birlikte gençlerimizin ruh ve beden sağlıkları bozulmaktadır. Çocuklarımızın bedenlerini tanıması, sınırlarını öğrenmesi ve spora yetenekleri varsa bunu erkenden fark etmeleri için hayati olan beden eğitimi dersleri, yeni müfredatta iyice göstermelik hale getirilmiştir. 

     Ama elbet bu acı tablo değişecek, güzel yarınlar gençlerin elinde gelecektir.Türk Gençliği, tarihte her zaman yaptığı gibi "muhtaç olduğu kudretin damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu" hatırlayacak, Ata’sının çizdiği yolda çağdaş uygarlık hedefine ulaşacaktır.      

    Atatürk ve silah arkadaşlarının ulusumuzun göğsüne taktığı 19 Mayıs nişanı, tarihin sonuna dek parlayacaktır.

    Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz.

pastedGraphic_2.png

  19 Mayıs Atatürk’ ü Anma ve Gençlik Bayramı ile ilgili olarak Samsun valiliğinin kararı ; Anıta çelenk yok.

    BirleşikKamu-İş olarak 04 .05. 2020 tarihinde Atatürk anıtına çelenk sunumu ile ilgili dilekçemizi Samsun Valiliği ne verdik. Aradan geçen 10 günün sonunda  hiçbir alternatif sunulmadan talebiniz uygun görülmemiştir. şeklinde Samsun Valiliği yazısı ile karşılaştık. Gerekçe korona virüs pandemisi nedeniyle sokağa çıkma yasağı olarak gösterilmiştir.

    Samsun Valiliği bir an önce bu karardan vazgeçmelidir. 

    AVM'ler açık ,15 yaşındaki,20 yaşındaki,çocuklarımız ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımız sokağa çıkabildiği bir ortamda hangi gerekceyle 19 Mayıs  2020 günü anıta çelenk koyamıyoruz.Ülkemizin ve bütün dünyanın yaşadığı korona salgını günlerinde sınırlı zamanlarda esnaf hizmet verebilirken, neden temsili olarak az sayıda Yönetim Kurulu üyemizle anıta çelenk koymamız engelleniyor.  Anıta birlikte  ve aynı zamanlarda çelenk koyarak, ülkemize yakışan bir kutlama programını Samsun’da neden gerçekleştiremiyoruz.

       Bayramlar birlik ve beraberlik günleridir.

     Biz yaklaşık 10 yıl önceden bu güne kadar protokol uygulamasında yapılan bir değişiklikle birlikte bayramlarımızı izin alarak ve ayrı saatlerde kutluyoruz. Samsun'da bayramlarda farklı saatlerde Atatürk anıtı'na Çelenk sunumunun da bulunuyoruz.

  Oysaki ,bayramlar birlik ve beraberlik günleridir. Ülkenin vatandaşlarını ve toplumu birleştiren en önemli günlerdir.

     Valilik yazısında  adı geçen Birleşik Kamu İş, Cumhuriyet Halk Partisi ,Atatürkçü Düşünce Derneği Cumhuriyet Kadınları Derneği ile birlikte birçok dernek kulüp sivil toplum örgütü yıllardır birlikte bayramlarımızı kutluyoruz.Kutlamaya da devam edeceğiz. 

pastedGraphic_3.png

         100.yıl çoşkusunu devam ettirmeliyiz.

     Bütün bu yaşanan olumsuzluklara rağmen; ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun'a çıkışının 100. Yılını Samsun valiğinin 2019 yılı kutlama ve etkinlikleri  programlarına dahil edilerek, iktidarıyla ,muhalefetiyle  hep birlikte  büyük bir coşkuyla kutladık.

  Ülkenin dört bir yanından gelen sivil toplum örgütleri ,çeşitli derneklerle,  kuruluşlarla başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere çeşitli siyasi partilerle gerçek millet ittifakı oradaydı. Hep birlikte 100.yıl coşkusunu yaşadık. Birleşik Kamu-İş e bağlı bütün sendikalar oradaydı." Yüzüncü Yıl" tişörtleriyle çok büyük kutlama kortejleriyle oradaydık.,ADD,CYDD, CKD ve farklı dernekler de  oradaydı. Her yıl ADD Samsun Şubesinin gerçekleştirdiği fener alayı  19 Mayıs’ ın100. yılında Samsun Valiliği ile birlikte  gerçekleştirilmişti. 

      Biz böyle bir çoşkunun  Covid 19 nedeniyle yaşamamızın mümkün olmadığının bilinciyle ,Birleşik Kamu İş,ADD,CHP birlikte başvurumuzu Samsun Valiliğine yaptık .Sonuçta;  "talebiniz uygun görülmemiştir" yazısı bizi üzmüştür.

      Biz bütün bayramlarımızı ayrımsız birlikte kutlamak için, sonuna kadar var gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye'nin birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacı var.Bu bayramlar 83 milyon Türk halkının bayramı,bütün dünyanın her çoğrafyasında yaşayan vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın bayramı. 

      

     Bu duygu ve düşüncelerimle,19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ;bütün Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızın  aziz hatıraları önünde saygı, sevgi ve minnetle eğilerek kutluyorum.

      Biz balkonlarda bayraklarımızla,İstiklal Marşımızla,Gençlik Marşımızla  19 Mayıs günü saat 19: 19 da bütün Türkiye'ye hep birlikte kutlayacağız. 

                                            SAMSUN ŞUBE YÖNETİM KURULU

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar