Eğitim İş Samsun Şubesi
 
EMEĞE SAYGI, ADALET VE İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ!

EMEĞE SAYGI, ADALET VE İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ!

01 Mayıs 2020 07:13 | 1735 kez okundu

EMEĞE SAYGI, ADALET VE İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ!

Ülkemiz ve dünyamız Korona virüsü nedeniyle zor günler yaşamaktadır. Özellikle içerisinde geçtiğimiz bu zor süreçte tüm kamu emekçilerinin ve işçilerinin ortak kaygıları artmaktadır.

Korona virüsü, ekonomik ve sosyal anlamda bir kriz durumu oluşturmuştur. Salgın sebebiyle ve yaşanan kriz ortamında işçiler, emekçiler ve kamu çalışanları zor durumlar yaşamıştır. Siyasi iktidar, salgınla mücadelede emekçilere “sokağa çıkmayın, evde kalın” ve “herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” tavsiyesinde bulunmuştur.Ancak iktidar ve ortakları; emekçilerin, evlerinden çıkmadıkları takdirde kiradan elektriğe, doğalgazdan gıdaya ne şekilde yaşamlarını sürdürebilecekleri konusunda bir çalışma yapmamıştır. Bu dönemde iktidar ve ortakları; yaşlıya kolonya, yoksula dua, patronlara para, sermaye rant dağıtma anlayışıyla hareket etmiştir.

Yüz binlerce işçi ve emekçi alınmayan önlemler nedeniyle sağlıksız koşullarda ve salgın tehlikesine rağmen iş yerlerine gitmeye mecbur bırakılmıştır. Özellikle sağlık emekçileri çok zor şartlarda görevlerini yapmaktadırlar. 

Bugün işini kaybedecek olan ya da işyerleri kapandığı için gelir elde edemeyen milyonlarca emekçi açlık koşullarını ağır şekilde yaşamaktadır.

Ülkemizdeki enflasyon, zamlar, faizler, adaletsiz vergi dilimleri, döviz kurundaki artış ve işsizlik sürekli artmaktadır.  Enflasyon çift haneli rakamlarda ilerlemekte ve işsizlik çığ gibi büyümektedir. Salgının ve ekonomik krizin etkisiyle bütün emekçiler ve halkımız açlığı ve sefaleti daha da ağır yaşamaktadır.

     Siyasi kirlenmişlik,rant,yolsuzluk,müsteri garantili borçlanma şeklinde yapılan yatırımlarlar en üst seviyeye çıkarılmış ve devletin kaynakları bu yatırımcılara faiz olarak gitmektedir.Üretime değilde betona yapılan bu yatırımlar sonucu işsizlik sürekli artmaktadır.Diğer taraftan üretici desteklenmediği için artık köylerin terk edildiğini görüyouz. Böyle bir durumda elbette tarihin en büyük ekonomik, siyasi ve toplumsal sorunları yaşanacaktır.

    

     Bugün gelinen noktada; 

   -Siyasi iktidar, sosyal devlet ilkesinin gereklerini bir an önce yerine getirmeli

    -Halkın sağlığını, işini korumak için tüm kaynaklar adil ve doğru bir şekilde kullanılmalı

    -Herkesin güvenle, tüm ihtiyaçları karşılanarak evlerinde kalabilmeleri için gerekli tüm şartlar sağlanmalı

   -Kredi borçları faiz işletilmeden ertelenmeli, elektrik, su, doğalgaz faturaları devlet tarafından karşılanmalı

     -Kamu çalışanları arasında eşitliği sağlayacak düzenleme derhal gerçekleştirilmeli

      -Kamuda eşitliği sağlamak için memurlara da yılda 2( iki ) ikramiye ödenmelidir.

   -Salgın süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı, küçük esnaf ve çiftçi desteklenmelidir.  

      Eşit, özgür ve insanca bir yaşam için hakça bir paylaşım düzeni kurulmalıdır. Emeğin sömürülmesi düzenine, emekçilerin “Birlik, mücadele ve dayanışma” ruhuyla karşı koyulacağına inanıyoruz.

     Birliğimizi, dayanışmamızı ve mücadelemizi göstermek için, bu yıl iş yerlerimizin ve evlerimizin balkonlarını, pencerelerini taleplerimizi gösteren afişler ve pankartlarla donatalım, 1 Mayıs marşını hep bir ağızdan söyleyelim.

      Salgın koşullarına rağmen balkonlardan birbirimizle kuracağımız gönül köprüsüyle, bu düzenin böyle gitmeyeceğini haykıralım!

     Yaşasın Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü

     Yaşasın 1 Mayıs!!


(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar