Eitim ン Samsun ゙ubesi
 
    BンRLンK VE BERABERLンミンMンZンN SEMBOLワ ヌANAKKALE ZAFERン誰ンN 105. YILINI KUTLU OLSUN.

BンRLンK VE BERABERLンミンMンZンN SEMBOLワ ヌANAKKALE ZAFERン誰ンN 105. YILINI KUTLU OLSUN.

18 Mart 2020 14:39 | 1362 kez okundu

    BンRLンK VE BERABERLンミンMンZンN SEMBOLÜ ÇANAKKALE ZAFERン’NンN 105. YILINI KUTLU OLSUN.

   Birinci Dünya Sava'nn en kritik aamalarndan Çanakkale Savalar, siyasal ve askeri sonuçlaryla, Türk ulusunun yazgsn ve tarihin akn deitirmitir. Çanakkale Zaferi, kendisinden kat ve kat güçlü olan ordulara kar,özgürlük ve bamszlk uruna verilen mücadelenin kahramanlk destandr. Bugün bu zaferin 105. yln kutluyoruz.

   18 Mart 1915'te kazanlan Deniz Zaferi, Çanakkale'yi denizden geçmeyi tasarlayanlar dü krklna uratrken, askerlerimize büyük güç ve moral vermi, direni gücünü artrmtr. Türk askerinin elindeki kstl olanaklara karn, dünyann büyük güçlerini denizde bozguna uratmas, 25 Nisan 1915'te balayan kara savalarnda da zafere ulalmasnn yolunu açmtr.

  Türk Ulusu, özgürlük ve bamszl için her türlü engeli aacan, birlik içinde yurdun her kar topran can pahasna savunacan “Çanakkale geçilmez” dedirterek bu savata bir kez daha kantlamtr.

    Çanakkale’de, ulus olma bilincinin tohumlar atlm, Kurtulu Sava’nn kazanlmas ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluuna zemin hazrlanmtr.

   Çanakkale Savalarnn en önemli sonuçlarndan biri de, dünyann genç komutan Mustafa Kemal'i tanm olmasdr. Mustafa Kemal'in Çanakkale'deki baarlarn gören Türk Ulusu, Kurtulu Sava’nda O’nun etrafnda bütünleerek emperyalist devletlere kar dünyada ilk bamszlk mücadelesini vererek büyük bir zafere imza atmtr. Emperyalizmin yenilebileceini gösteren bu zafer tüm mazlum uluslara da örnek olmutur.

    Son yllarda, akl ve bilimi esas alan askeri deha, Anafartalar kahraman Mustafa Kemal’sizbir Çanakkale Sava tarihi yazlmak, bu kahramanlk destan önemsizletirilmek istenmektedir. Bilinsin ki tarihi gerçekleri deitirmeye çalanlar, bu ülkenin kurtulu ve kurulu mücadelesini yok sayanlar, hiçbir zaman amaçlarna ulaamayacaklardr. Çanakkale ruhu Atatürk’ün cumhuriyeti emanet ettii gençlerimizle sonsuza kadar yaayacaktr.

   Yurdumuzu igal eden emperyalist güçlere kar, ulusumuzun esiz bir mücadeleyle vermi olduu var olma sava ve bu sava sonrasnda kazandmz zaferin 105. yldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve ehitlerimizi rahmetle anyor, aziz hatralar önünde saygyla eiliyoruz.17.03.2020

(0) Yorum

Gvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar