Eğitim İş Samsun Şubesi
 
Sivas katliamı; ülkenin birliğine, bütünlüğüne ve cumhuriyet devrimlerine karşı yapılmıştır.

Sivas katliamı; ülkenin birliğine, bütünlüğüne ve cumhuriyet devrimlerine karşı yapılmıştır.

02 Temmuz 2019 15:51 | 2014 kez okundu

 

     Sivas katliamı; ülkenin birliğine, bütünlüğüne ve cumhuriyet devrimlerine karşı yapılmıştır.

     2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan ve tarihe “insanlık suçu” olarak geçen katliamın üzerinden  26 yıl geçti. Madımak Oteli’nde 35 aydın, sanatçı, yazar ve gencimiz yakılarak katledildi. 35 insanımızın yaşamına kıyanları bir kez daha şiddetle kınıyoruz.

      Orada yakılan yalnızca masum insanlar değildi. Orada katledilmek istenen adaletti,  çağdaşlıktı, bağımsızlıktı ve özgürlüktü. Emperyalizme karşı omuz omuza savaşarak çağdaşlaşmanın kapısını aralayan bu halkı yeniden bölme oyunu 12 Eylül öncesinde; Kahraman Maraş'ta Çorum'da yaşanılan insanlık dışı katliamların bir benzeri Sivas’ta da denendi.

     Aradan geçen 26 yılda katliamın sorumluları baştan savma bir şekilde yargılanmış, göz önünde olan bazı insanlar cezalandırılmış ancak katliamda yöneticilerin ve siyasi iradenin rolü sorgulanmamıştır. Sivas davasında savunanlar milletvekili, bakan olmuşlardır. 

   Sivas katliamını oluşturan eğitim politikaları değişmediği sürece benzer olaylar dün olduğu gibi yarında yaşanmaya devam edecektir.

 

   Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşulların henüz ortadan kalkmaması, Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını göstermektedir. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak, halkımız kamplara bölünmeye çalışılmaktadır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetin, Ankara’nın Çubuk İlçesinde linç edilmeye çalışılması, Kılıçdaroğlu'nun, güvenliğinin alınabilmesi için götürüldüğü evin etrafını saran saldırganların, "Evi taşlayın", "Evi yakalım" naraları, Sivas katliamının başlangıcını hatırlatmıştır.

      Eğitim-İş olarak diyoruz ki: cumhuriyetin çağdaşlaşma ve aydınlanma devrimlerini yok etmeye çalışanlar ve etnik ayrımcılıklar, halkımızın sağduyusu sayesinde, hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Türk halkı, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir. 

      Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız.02.07.2019

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar