Eğitim İş Samsun Şubesi
 
SAVAŞA, TERÖRE VE ŞİDDETE HAYIR.

SAVAŞA, TERÖRE VE ŞİDDETE HAYIR.

02 Eylül 2018 06:07 | 1291 kez okundu

SAVAŞA, TERÖRE VE ŞİDDETE HAYIR.

    Dünya her geçen gün hızla silahlanmaktadır. Teknolojideki önemli gelişmelerin silahlara uygulanmasıyla birlikte savaşların şekli de değişmeye başlamıştır. Silah gücünü elinde bulunduran emperyalist devletler egemenlik alanlarını genişletmek için, silah ticareti, dahil her türlü ticareti kontrol etmek için, yeni bir dünya savaşını hızla tırmandırdıkları bir süreci yaşıyoruz. 

   İkinci dünya savaşında atom bombalarının kullanıldığı ve milyonlarca insanın öldüğünü biliyoruz. Almanya’nın 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etmesiyle tüm dünya kan ve gözyaşına boğulmuştur. Bu korkunç savaşın başladığı 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

       Bugün milyonlarca insan açlıkla karşı karşıyayken, bu insanlara yardım eli uzatmak yerine, kaynakların silahlanmaya ve savaşlara ayrılması, insanlığın en büyük çelişkisidir. Sonu getirilemeyen çatışmalar, terör ve şiddet, Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında insanlığın geleceğini tehdit etmektedir.

   Ortadoğu’nun ekonomik kaynaklarını kontrol etmeye yönelen emperyalist güçler, bu amacı gerçekleştirmek için Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmiştir.  

         Savaş, Ortadoğu’ya yoksulluk ve sefaleti getirdi.

     
      Ülkemiz milyonlarca mültecinin gelişi ile birlikte savaşın acı sonuçlarını yaşamak zorunda bırakılmıştır. Savaşın yerinden yurdundan kopardığı insanların birçoğu açlık ve sefillik içinde şehirlerimizde komşumuz oldular. İşte savaşın sonucunu kendi komşularımızla birlikte yaşıyoruz. O nedenle bir an önce barış diyoruz.

    Türk halkı Anadolu’yu işgal eden emperyalist güçlere karşı verdiği kurtuluş mücadelesinde savaşın ne kadar korkunç olduğunu, yıkımını, kan ve gözyaşını çok yakından ve derinden yaşamıştır. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Bir ulusun hayatı söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir.” diyerek, savaşın insanlık için yıkım ve felaket olduğunu belirtmiştir. “Yurtta barış, dünyada barış” sözüyle de ülkemizde ve tüm dünyada barışın yaşanması gerektiğini vurgulamıştır.

    Eğitim-İş olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde sürmekte olan savaş, şiddet ve terör eylemlerini nefretle kınıyor, lanetliyoruz.

    Barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği; savaşın, terörün, çatışmanın, şiddetin, kavganın olmadığı bir dünyada yaşamak dileğiyle, tüm halkımızın ve dünya halklarının Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.01.09.2018
                                                           
                                              Eğitim İş Samsun Şube 

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar