Eğitim İş Samsun Şubesi
 
 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’MIZ KUTLU OLSUN.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’MIZ KUTLU OLSUN.

30 Ağustos 2018 20:01 | 988 kez okundu

                 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’MIZ KUTLU OLSUN.

 

   30 Ağustos Zaferi,  Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde emperyalist devletlere karşı Türk ulusunun  “Ya İstiklal, Ya Ölüm!” diyerek kazandığı ilk bağımsızlık mücadelesidir. Bu büyük zafer ile birlikte halkımız, saltanat zincirlerini kırarak padişaha rağmen, emperyalist işgali yenilgiye uğratmış, topraklarımızı işgal etme planı olan Sevr haritasını da parçalayarak tarihin çöplüğüne atmıştır. Bu zafer sonucunda, Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Tam Bağımsız, Demokratik ve Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.

     Atatürk, Büyük Taarruzun ve 30 Ağustos Zaferi'nin önemini, "Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklâl düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evlâdı, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur." sözüyle dile getirmiştir.

    Mustafa Kemal Atatürk, 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasının ardından 9 Eylül’de Bel kahve sırtlarından İzmir’e girdiğinde çevresindekiler 
Başardık paşam” dediklerinde; 
Atatürk, “hayır” dedi, “Asıl mücadele şimdi başlıyor...” 

  Savaşın bitmesinin ardından yaptığı ilk büyük toplantılardan biriside Bursa’daki öğretmenler kurultayıdır. “Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” sözünü söylediği  o kurultayla birlikte en büyük devrimleri eğitim alanında başlatmıştır."O dönemin öğrencilerine sadece derslerinde başarılı olma aşkı verilmiyordu, aynı zamanda cumhuriyetle birlikte gelen devrimlerin heyecanıyla yetişiyorlardı. "

    Atatürk çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak  ve onunda ötesine geçerek bilimde,teknolojide, sanatın her alanında çağın belirleyici ülkesi olmayı hedefleyerek, cumhuriyet devrimleri gerçekleştirmiştir.

   O" 9 Eylül’de Anadolu’yu işgal eden son kuvvetleri de bu topraklardan çıkardıktan sonra, zaferin hazzını yaşamayı, nimetlerini toplamayı değil, toplumu aydınlatmayı seçti."

    Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, O’nun devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne, onun değerlerine ve kazanımlarına her zaman olduğu gibi sahip çıkmaya devam edecektir.

   Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarken, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bağımsızlık savaşımızın bütün kahramanlarını ve şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.30.08.2018

                                                            

                                                   Eğitim-İş Samsun Şube

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar