Eğitim İş Samsun Şubesi
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

22 Nisan 2018 22:03 | 820 kez okundu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.  

    Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920,varlığına kastedilen bir ulusun uyanışını; esaret zincirlerini kırarak, kendi yazgısına el koyduğu günü simgelemektedir.

    Kurtuluş Savaşı’nın olağanüstü koşullarında, Türkiye Büyük Millet Meclisi, aldığı kararlarla halkın egemenliğine dayanan cumhuriyet yönetiminin kuruluşunda tarihi kararları ile çağdaşlaşma ve aydınlanma mücadelesinin başarıya ulaşmasında büyük rol oynamıştır. Ancak, çağdaş demokrasilerde rejimin temelini oluşturan yasama-yürütme-yargıdan oluşan kuvvetler ayrılığı ilkesi,son dönemde yok edilmiştir.TBMM eski gücünü büyük ölçüde kaybetmiştir.

   Ülkemiz, hukuk ve yargı bağımsızlığının ağır darbe aldığı bir süreçten geçmektedir. Cumhuriyet devrimleri vekazanımları bir-bir etkisiz hale getirilerek, devletin kurumları, işin ehli olmayan yöneticilerin insafına terk edilmiştir.Kamunun bütün kurumlarında eşitlik ilkesine aykırı olarak mülakat sistemi getirilmiştir Devlet kurumlarına memur ve işçi alımında  hak eden değil, yandaş olanlar yerleştirilmektedir.Gençlerimizin geleceği ve emeği yok sayılmaktadır.

   Ülkemizde, başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere; çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmektedir.

    Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük devrimim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’ne içten ve dıştan yönelebilecek tehditlere karşı, bugün her zamankinden daha dikkatli ve uyanık olmak zorundayız. 

    itim-İş Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik, sosyal hukuk devleti niteliklerini ve üniter devlet yapısı sonsuza kadar yaşatmaya kararlıdır.

    Bu duygular ve düşüncelerle geleceğimizin güneşi ve güvencesi çocuklarımız başta olmak üzere, tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Barış ve kardeşlik içinde yaşanacak bir gelecek diliyoruz.22.04.2018

                                                

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar