Eğitim İş Samsun Şubesi
 
ÜLKEMİZE, GELECEĞİMİZE VE EMEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN SAMSUN?DAN ANKARA?YA YÜRÜYORUZ?

ÜLKEMİZE, GELECEĞİMİZE VE EMEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN SAMSUN?DAN ANKARA?YA YÜRÜYORUZ?

13 Ekim 2012 00:27 | 2170 kez okundu

Fotoğraf Galerisi için Tıklayın!

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarıyla birlikte, iktidarın son aylardaki icraatlarına, ülkenin yoksul kesimlerinin içine düştüğü ekonomik duruma ve Meclis’te görüşülmekte olan kanun değişikliği tasarısına tepki olarak, 4 Şubat 2012 Cumartesi günü Samsun’dan Ankara’ya yürüyüşümüzü başlattık.

1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak üzere yola çıktığı noktadan harekete geçen yürüyüş kolu, geniş bir halk kitlesinin de desteğiyle “Ülkemize, emeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için yürüyoruz!” sloganıyla yoluna devam etti.

Yürüyüşe destek veren Cumhuriyet Halk Partisi, Demokratik Sol Parti, İşçi Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, Akademik Elemanlar Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği yöneticileri ve üyeleri, CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan’ın ve Samsun halkının katılımıyla bir basın açıklaması yapıldı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Tutoğlu’nun gerçekleştirdiği basın açıklamasının ardından yeniden yürüyüşe geçildi. Yürüyüş esnasında Samsun halkının yoğun desteğiyle karşılaşıldı.

Samsun merkezden sonra geçilen Havza ilçe merkezindeki anıta varıldığında, yürüyüşün gerekçeleri hakkında bir konuşmayla halka seslenildi. Yürüyüş kolu Amasya’ya devam etti.

Yürüyüşün ikinci günü olan 5 Şubat’ta Amasya’ya varıldı. Amasya şehir merkezinde güvenlik güçleri yürüyüşü engellemek üzere barikat kurdular. Yürüyüşün gerekçeleri ve eylem kararlılığımızı anlattıktan sonra yürüyüşe devam edildi. Yürüyüş sırasında Amasya halkı, yapılacak olan basın açıklamasını dinlemek üzere Amasya meydanındaki Atatürk Anıtı’na davet edildi ve halkın katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi; ikinci gün de yürüyüş devam etti.

5 Şubat Pazar günü saat 14:00 civarında Merzifon’a varıldı. Ancak burada o ana kadar karşılaşılmamış yoğun bir polis barikatı ile yürüyüş kolu, ilçe merkezinin girişinde engellenmek istendi. İki saat süren direnişin ardından polis barikatı yarılarak, halkın da yoğun desteğiyle Merzifon merkezindeki Atatürk Anıtı’nda toplanılarak, yola çıkış gerekçemiz, ülkemizin içinde bulunduğu durum ve emek mücadelesinin geldiği nokta, Merzifon halkıyla paylaşıldı.

Yürüyüşün üçüncü günü olan 6 Şubat sabahı yola çıkan yürüyüş kolu, Çorum’a doğru yürüyüşünü sürdürmektedir.

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar