Eğitim İş Samsun Şubesi
 
  23 NİSAN: BALKONLARIMIZDA, AYNI SAATTE, HEP BİR AĞIZDAN, BİR ASIRIN GURURU VE İLK GÜNÜN COŞKUSUYLA!

23 NİSAN: BALKONLARIMIZDA, AYNI SAATTE, HEP BİR AĞIZDAN, BİR ASIRIN GURURU VE İLK GÜNÜN COŞKUSUYLA!

22 Nisan 2020 23:23 | 1774 kez okundu

  23 NİSAN: BALKONLARIMIZDA, AYNI SAATTE, HEP BİR AĞIZDAN, BİR ASIRIN GURURU VE İLK GÜNÜN COŞKUSUYLA!

  Bugün ulusumuzun bağımsızlık destanının bir asra kavuşmasının günüdür. Bugün, bu toprakların insanlarının tebaa olmaktan millet olmaya geçtiğinin tescillenmesinin 100. yıldönümüdür. 
    Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Meclis'inin kurulmasının 100. senesidir. Bugün, dünyada çocuklara bayram adamış tek millet olmanın kıvancını doya doya yaşamanın günüdür. 
    Tüm emperyalist devletlerin parça koparmak istediği bu topraklarda, bütün mazlum halklara ilham olacak Kurtuluş Savaşı destanını, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarihe altın harflerle yazmıştır.
     Zor şartlar altında kurulan bu Meclis, bu vatanda artık milletin kendi kendini yöneteceğinin, iradesini hiçbir baskıcı güce teslim etmeyeceğinin ilanı olmuştur.
     Bugünün önemini “23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder. Egemenlik ulusundur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden başka hiçbir makam, ulusun alınyazısında etkin olamaz. ” sözleriyle anlatan Mustafa Kemal Atatürk, bugünü neden çocuklara ithaf ettiklerini de şu ifadelerle açıklamıştır:
  "Küçük hanımlar, küçük beyler... Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız."  
    Son yıllarda siyasi iktidarın çeşitli yöntemlerle sönükleştirilmek istediği ancak milletimizin cumhuriyet sevgisi nedeniyle her şeye rağmen coşkuyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl Korona kabusu koşullarında kutlanacaktır. 
    Biz eğitimciler olarak, Atatürk'ün çocuklarımıza armağan ettiği  bu bayramı O’nun bilimi önceleyen düşünceleri ışığında  bilimin verdiği talimatlar çerçevesinde gerçekleştireceğiz. 
   Gelin, Korona için dışarı çıkmanın tehlikeli oluğu şu günlerde, balkonlarımızı ufak şölen alanlarına dönüştürelim! Ailece balkonlarımızı, sınıfları süslediğimiz gibi süsleyelim, bayraklar ve balonlarla donatalım. Hep bir ağızdan söyleyeceğimiz İstiklal Marşımız ile bu kara günlerde birbirimize umut olalım. Ulus olmanın bilinci, coşkusu; uzaklıklarla ölçülmez; salgın koşullarına rağmen balkonlardan birbirimizle kuracağımız gönül köprüsüyle dünyaya tekrar ilham olalım!
     "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" diyen önderimiz Atatürk'e layık olalım!
     Gururun, coşkunun, ulus olmanın 100. yılında tüm yurttaşlarımıza sevgilerimizi sunuyor, nice 100 yıllara diyoruz! 22.04.2020

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar